"abelmoskuser" meaning in All languages combined

See abelmoskuser on Wiktionary

Noun [Norwegian Bokmål]

IPA: /ɑːbl̩ˈmʊskʉsər/ Audio: NB - Pronunciation of Norwegian Bokmål «abelmoskuser».ogg
Rhymes: -ər Head templates: {{head|nb|noun form|g=m}} abelmoskuser m
  1. indefinite plural of abelmoskus Tags: form-of, indefinite, masculine, plural Form of: abelmoskus
    Sense id: en-abelmoskuser-nb-noun-ATFxTiT7 Categories (other): Norwegian Bokmål entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "abelmoskuser m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ab",
        "el",
        "mos",
        "kus",
        "er"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "abelmoskus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of abelmoskus"
      ],
      "id": "en-abelmoskuser-nb-noun-ATFxTiT7",
      "links": [
        [
          "abelmoskus",
          "abelmoskus#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːbl̩ˈmʊskʉsər/"
    },
    {
      "audio": "NB - Pronunciation of Norwegian Bokmål «abelmoskuser».ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/NB_-_Pronunciation_of_Norwegian_Bokm%C3%A5l_%C2%ABabelmoskuser%C2%BB.ogg/NB_-_Pronunciation_of_Norwegian_Bokm%C3%A5l_%C2%ABabelmoskuser%C2%BB.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/NB_-_Pronunciation_of_Norwegian_Bokm%C3%A5l_%C2%ABabelmoskuser%C2%BB.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ər"
    }
  ],
  "word": "abelmoskuser"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "abelmoskuser m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ab",
        "el",
        "mos",
        "kus",
        "er"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
        "Norwegian Bokmål non-lemma forms",
        "Norwegian Bokmål noun forms",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Norwegian Bokmål/ər"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "abelmoskus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of abelmoskus"
      ],
      "links": [
        [
          "abelmoskus",
          "abelmoskus#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːbl̩ˈmʊskʉsər/"
    },
    {
      "audio": "NB - Pronunciation of Norwegian Bokmål «abelmoskuser».ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/NB_-_Pronunciation_of_Norwegian_Bokm%C3%A5l_%C2%ABabelmoskuser%C2%BB.ogg/NB_-_Pronunciation_of_Norwegian_Bokm%C3%A5l_%C2%ABabelmoskuser%C2%BB.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/NB_-_Pronunciation_of_Norwegian_Bokm%C3%A5l_%C2%ABabelmoskuser%C2%BB.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-ər"
    }
  ],
  "word": "abelmoskuser"
}

Download raw JSONL data for abelmoskuser meaning in All languages combined (1.2kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.